Jak vybrat kliky a kování
Výběr dveřního kování je základním prvkem pro celkové doladění interiéru. Ač se to nezdá, detaily a drobnosti dělají domov domovem. Pokud sladíme správně použité materiály a designově se budeme držet linií, které se nám v interiéru opakují, docílíme úžasného celku. Poradíme Vám, jak na výběr té správné dveřní kliky, a jak se vyhnout zbytečným komplikacím např. při vrácení zboží nebo výměně.
Základní typy interiérového kování
Interiérové kování rozdělujeme na dva základní typy. Každé z nich má své výhody i nevýhody. Myslím, že jeden ze základních faktorů je výběr dle použití (byt, dům, kancelář, hotel atd.)
Rozetové kování
Rozetové kování má široké spektrum designů, materiálů, a systém prošroubováním zajišťuje dlouhou životnost. Rozetové kování je typ kliky, kdy klika a otvor pro zámek jsou od sebe odděleny.
Štítové kování
Štítové kování je cenově dostupnější. Bohužel zde si nemůžeme vybírat z široké nabídky designů a tvarů. U většiny typů štítového kování je montáž prováděna pouze pomocí vrutů, které jsou po určité době nedostačující.
Co znamenají zkratky u interiérového kování?
Zkratky, se kterými se setkáte nejen v našem obchodě, označují rozlišení dle typu klíče. Jak u rozetového, tak u štítového kování ke dveřím se používají stejná označení. Rozlišujeme tři základní provedení, která je nutno před objednáním dobře určit.
- BB - interiérové kování s otvorem pro dozický (pokojový) klíč
- PZ - interiérové kování s otvorem pro vložkový zámek (FAB)
- WC - interiérové kování s otvorem pro olivu - použití WC, koupelna
Na co si dát pozor u štítového kování
Zde se setkáváme hlavně se špatně určenou roztečí kliky. Rozteč je vzdálenost kliky od otvoru pro klíč. Dle českých norem můžeme u interiérového dveřního kování rozlišovat až tři typy roztečí 72, 90, 92 mm. Rozteč 92 mm se vyskytuje jen výjimečně, a to u dveří a zámků vyrobených před rokem 1989.
Jak správně změřit rozteč